Harun İstenci Almanya'nın Baden-Württemberg eyaletinin Mannheim şehrinde Wasserturm'un önünde...
Harun İstenci Almanya'nın Baden-Württemberg eyaletinin Mannheim şehrinde Wasserturm'un önünde. | Mayıs 2017
 Almanya'ya ayak basar basmaz Frankfurt Havalimanından Mannheim şehrine geçtik. Mannheim meydanında bulunan Wasserturm etrafından başlayarak şehri keşfettik. Tramvaylar ve alternatif güzergahları öğrendik kafeler, restoranlar ve alışveriş merkezlerini gezdik. Sevmiştim buraları, her yere tramvay ile ulaşım vardı. Bizim buraya geldiğimizde ilkbahar mevsimiydi ve her yer yemyeşildi. Buralar harikaydı ve üç hafta dolu dolu buralardaydım...

 Mannheim, Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletinin Stuttgart ve Karlsruhe’dan sonraki en büyük üçüncü şehridir. Hessen, Rheinland-Pfalz ve Baden-Württemberg eyaletlerinin kesişim noktasında konumlanır.

 Yaklaşık 300 bin nüfusu ile Mannheim, Baden-Württemberg eyaletinin Stuttgart ve Karlsruhe’dan sonraki en büyük üçüncü şehridir. Almanya’nın güneybatısında konumlanan Mannheim, ülkenin en büyük 20 metropol kentinden biridir. Ren ve Neckar nehirlerinin kesiştiği Yukarı Ren bölgesinde yer alır ve Ren-Neckar bölgesinin ekonomik ve kültürel merkezini oluşturur.
Harun İstenci Almanya, Baden-Württemberg, Mannheim
Harun İstenci Almanya, Baden-Württemberg, Mannheim'da - Mayıs 2017
 Mannheim'da oldukça yoğun Türk nüfusu hakim. Yani burada kaybolmam imkansız. Zaten bakınca Türkler kendilerini ister istemez belli ediyor! Yürüyüşleri, gülmeleri, kısaca hal ve hareketleri ile ister istemez Türk oldukları anlaşılıyor. Her Perşembe Mannheim meydanında Türklerin pazarları var, zaten Mannheim meydanının çevresi komple Türk esnafı. Burası benim için yavru Vatan! 3 hafta boyunca vatanım burasıydı.

Mannheim'in Simgesi Wasserturm "Su Kulesi"

Harun İstenci Almanya'nın Baden-Württemberg eyaletinin Mannheim şehrinin simgesi Wasserturm'un önünde...
 Mannheim’in simgesi olan Su Kulesi (Wasserturm), 1886 – 1889 yılları arasında Gustav Halmhuber tarafından inşa edilmiştir. Friedrichsplatz’da yer alan, 60 metre yüksekliğinde ve 19 metre genişliğindeki kulenin yapımında mimar, bazı rivayetlere göre, Galata Kulesi’nden esinlenmiştir. Kule ve etrafını çevreleyen park özellikle yaz akşamlarında piknik yapan, keyifli vakit geçirmek isteyen Mannheimlılar ile dolup taşar. Wasserturm  mimarisi itibariyle Romanesk ve Barok izler taşır. Akşam saatlerinde kule ve havuzun renkli ışıkları şehre bambaşka bir atmosfer katar.
Harun İstenci Almanya, Baden-Württemberg, Mannheim, Wasserturm

İlk Araba

Harun İstenci Almanya'da Mannheim meydanında ilk arabanın üzerinde...
Harun İstenci Almanya'da Mannheim meydanında ilk arabanın üzerinde... - Mayıs 2017
 1886 yılında Karl Benz ilk motorlu arabayı yaptı. Benz 2 silindirli benzinle çalışan 3 tekerlekli Benz Patent Motorwagen’i Almanya Mannheim'da üretti. Arabanın bir çok kopyası şehrin meydanlarında sergilenmekte. Arabanın yanı sıra ilk bisiklette bu şehirde yapılmıştır.
  • Harun İstenci Almanya'da Mannheim meydanında ilk arabanın üzerinde...

Bu içerik Harun İstenci tarafından aşağıda belirtilmiş olan kategoriler altında oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. İçeriğin kopyalanması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na göre suçtur. | İstenci Systems
Yazar Bilgisi: Harun İstenci Hakkında
Harun İstenci Hakkında
1997 yılında İstanbul'da doğdu ve memleketi Kastamonu. Çocukluğundan bu yana bilgisayar sistemleri üzerinde çalışıyor ve internet üzerinde içerik üretiyor...
Harun İstenci Resmi Web Sitesi Daha Fazla >

Mannheim'da oldukça yoğun Türk nüfusu hakim. Yani burada kaybolmam imkansız. Zaten bakınca Türkler kendilerini ister istemez belli ediyor! Yürüyüşleri, gülmeleri, kısaca hal ve hareketleri ile ister istemez Türk oldukları anlaşılıyor. Her Perşembe Mannheim meydanında Türklerin pazarları var, zaten Mannheim meydanının çevresi komple Türk esnafı. Burası benim için yavru Vatan! 3 hafta boyunca vatanım burasıydı...

Yorum Gönder

Yorum alanı herkese açıktır. Olağan dışı bir yorum algılandığında topluluk politikalarımız gereğince 24 saat içinde kaldırılacaktır.

[blogger][disqus]

Author Name

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.